Loading...

Thyhet rekordi sërish: Lind foshnja më e madhe në botë, kjo është pesha e saj

Loading...

Matjet e ultrazërit nuk mund të merren si ekzakte kur bie fjala për foshnja, por në rastin e Moama Ala, ata tejkaluan saktësinë.

Nëna e Maoma-s, Teuaililo Ala tha për 7 News se ajo dukej goxha e madhe gjatë shtatzënisë së saj, transmeton Gazeta Shneta.

Familja e dinte se do të kenë një djalë gjigant, pasi ultrazëri në javën e 35-të të shtatzënisë vlerësoi se peshonte 4.5 kilogramë. Në këshillën e mjekëve, Moama ka lindur në javën e 39-të nëpërmjet kafazit për shkak të shqetësimeve mbi madhësinë e tij.

Maoama thyen rekordin për foshnjën më të madhe të lindur në Spitalin Sunshine në Victoria, duke i kthyer peshoret në 6.3 kilogramë dhe me gjatësi prej 60 centimetrash.

Maoma ka arritur pothuajse dyfishin e peshës së një të porsalinduri mesatar.

Loading...